Każda konferencja posiada swój konkretny cel. Jest to wymiana wiadomości z innymi podmiotami działającymi na rynku, konkurentami i potencjalnymi partnerami. Może to być chęć zorientowania się w kierunkach rozwoju branży lub nawiązywanie nowych kontaktów. Niestandardowe pomysły na spotkania biznesowe to także umiejętność prezentowania swojej firmy jako ważnego gracza. Zazwyczaj wiele takich celów realizuje się równocześnie. Kwestie merytoryczne to warunek sine qua non sukcesu, ale tak naprawdę jest to tylko pierwszy krok do uzyskania pożądanego rezultatu. Każda konferencja musi bowiem zapadać w pamięć, wyróżniać się i oferować wartość dodatkową. Dlatego tak korzystne jest sięganie po nowoczesne rozwiązania multimedialne na konferencje, które w zależności od wykorzystywanej opcji mogą ciekawie wyglądać, oferować wrażenia estetyczne, czy być znakomitymi narzędziami do przekazywania wiedzy. Nie brakuje również możliwości będących niecodzienną i niezwykłą rozrywką. Z czego można skorzystać, by o konferencji mówiło się jeszcze przez wiele miesięcy?
Holocube
Hologramy to jedna z najmocniej działających technologii jutra na wyobraźnię człowieka. Współczesna wiedza nie pozwala nam jeszcze tworzyć prawdziwych trójwymiarowych obrazów w pustce, co nie oznacza, że nie możemy uzyskać takiego wrażenia. Zaoferować je nam może holocube, czyli jedno z najpopularniejszych w ostatnim czasie narzędzi, wykorzystywanych na wszelkiego rodzaju konferencjach.
Holocube ma za zadanie przedstawiać logo firmy lub dowolny inny obraz w sposób zapierający dech w piersiach. Unosi się on bowiem w powietrzu w centrum urządzenia. Zaproszeni goście widzą prawdziwy hologram, chociaż oczywiście jest to tylko wyrafinowane złudzenie optyczne. Urządzenie holocube, jako niestandardowe rozwiązania na szkolenie, dostępne jest w kilku wersjach o różnej wielkości i różnych możliwościach praktycznych. Holocube doskonale zaprezentował się w animacji wykonanej przez AlphaVision przygotowanej na zlecenie NBP. Tutaj możecie obejrzeć film.
Nie jest to na pewno drogie rozwiązanie, dlatego warto je zastosować. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ma pewne ograniczenia, takie jak konieczność zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla niego oraz to, że dobry efekt osiągany jest tylko w pomieszczeniach skąpo oświetlonych.
Aplikacje interaktywne
Współczesny świat nie chce już tylko siedzieć bezczynnie i patrzeć. Konieczna jest interaktywność, która będzie zamieniała widza w uczestnika i tym samym zasadniczo podniesie nie tylko jego zadowolenie z obecności na konferencji, ale pozwoli mu z niej więcej wynieść. Interaktywność to możliwość oddziaływania na to, co pojawia się na ekranie. Każdy ekran może się stać interaktywny, a każda powierzchnia może się stać ekranem. Aplikację interaktywną można uruchomić na specjalnej ściance lub na blacie.
Czym właściwie jest taka aplikacja interaktywna? To zależy od potrzeb klienta. Aplikacja może zaoferować użytkownikom ciekawe gry, może pomóc w zdobywaniu informacji lub stanowić dla nich partnera w pogłębianiu ważnych dla konferencji treści. Innowacyjne multimedia na spotkanie biznesowe to możliwość projektowania aplikacji dla konkretnych wydarzeń.
Ekran mgłowy
Sposobów na zrobienie znakomitego pierwszego wrażenia jest wiele, a za jeden z najlepszych z nich uchodzi ekran mgłowy (Fog Screen) od Alpha Vision, który doskonale przedstawił swoje możliwości na evencie firmy Glaxo Smith Kline.
Jest to wyjątkowo unikalne rozwiązanie nie tylko na konferencje. Z ekranem mgłowym wyświetlać będzie można dosłownie w powietrzu.
Ekran mgłowy to ekran półprzezroczysty. Obraz wyświetlany jest na unoszącym się w powietrzu, niegroźnym suchym dymie. Tego rodzaju efektowne multimedia na imprezę firmową wiążą się z ograniczeniami, ponieważ podmuchy wiatru czy przeciąg mogą rozwiać dym, a naturalne promienie słońca sprawią, że dym będzie słabo widoczny. Dodatkowo potrzebne jest tło z silnym kontrastem oraz właściwa ilość przestrzeni, aby rzutnik znajdował się pod dużym kątem w stosunku do ekranu. Niezależnie od tych ograniczeń, rozwiązanie jest urzekające, zadziwiająco uniwersalne w miejscach spełniających jego wymogi, jak również stosunkowo proste i niedrogie w użyciu.
Ściana bezszwowa z systemem interaktywnego lustra
Skoro ekrany są wszędzie, mogą stać się także ścianą. Ważne jest tylko, by taka ściana właściwie się prezentowała, a to może być uzyskane tylko poprzez stworzenie obrazu możliwie jednolitego. Wyświetlanie w taki sposób możliwe jest poprzez wykorzystanie monitorów o minimalnej grubości ramek nie większej niż 3 milimetry. Dzięki nim powstaje bliska ideałowi tafla, na której można prezentować dowolne obrazy.
Najważniejszym z takich obrazów jest zawsze widok samego uczestnika konferencji, ponieważ nikt nie jest dla gościa ważniejszy niż on sam. Takie rozwiązanie nosi miano interaktywnego lustra, ponieważ nie tylko można się w ściance przejrzeć i zobaczyć takim, jakim się jest, ale można ciekawie modyfikować swój wygląd. Każdy w momencie wejścia do pomieszczenia wykorzystującego tę technologię może stać się piratem, a nad jego głową mogą wyskoczyć dymki z zabawnymi myślami. Wiele zależy tutaj od kreatywności osoby zamawiającej, gdyż ściana bezszwowa może być po prostu wielkim monitorem, ale może też oferować znacznie więcej, chociażby połączenie z technologiami interaktywnymi.
Ściany bezszwowe jako efektywne pomysły na szkolenie nie mają żadnych wad, a jedynym zarzutem wobec nich może być istnienie minimalnych, ale ciągle lekko widocznych ramek. Cena ścianki zależy od jej wielkości oraz zastosowanych wyświetlaczy.
Human joystick
Im więcej interaktywności i możliwości wprowadzenia elementów zabawy, tym konferencja będzie ciekawsza. Technologia human joystick pozwala się w zabawie zupełnie zapomnieć. Jej wielką zaletą jest to, że w danym czasie potrafi ona zaangażować wszystkich uczestników konferencji i zmusić ich do współpracy lub zachęcić do współzawodnictwa. Działanie techniki jest bowiem genialne w swojej prostocie i opiera się na analizowaniu ułożenia ciała, co tłumaczone jest na język sterowania w grze. Innymi słowy, człowiek staje się joystickiem.
Wyjątkowo efektownie human joystick zaprezentował się na konferencji na konferencji marki Rexona organizowanej przez AlphaVision. Za kilka minut rozpocznie się pokaz filmu. Trwa oczekiwanie. Na ekranie pojawia się wyścigówka, oczekujący goście podnoszą ręce i wychylając je w prawo lub w lewo skręcają samochodem na ekranie. Każdy bawi się jak dziecko. A kształt gry zależy od samego klienta.
Human joystick to technologia sterowania pozwalająca kontrolować dowolne interakcje.
Nowoczesne rozwiązania na konferencje to absolutnie niezbędna wartość dodana dla takich spotkań. Dzięki niej wydarzenie zapadnie w pamięć, stanie się lepiej rozpoznawalne, zwłaszcza jeśli jest to impreza cykliczna i będzie warto na niej bywać. Koszty stosowania takich rozwiązań nie są wygórowane, a przyjemność korzystania z nich nie jest czymś, o czym się łatwo zapomina.